Galeria


 

Spotkanie opłatkowe 2017 r.

12 grudnia 2017 r. Amazonki wraz z Prezydentem Miasta i zaproszonymi gośćmi w podniosłej atmosferze dzieliły się opłatkiem. Nie zabrakło również "Jasełek" w wykonaniu klasy Id Szkoły Podstawowej nr 1. A kolędy grali uczniowie Szkoły Muzycznej im. Karłowicza w Katowicach Piotr Gryglaszewski i Jan Gryglaszewski.

Wycieczka do Międzybrodzia

15 listopada 2017 r. wybrałyśmy się do Międzybrodzia Bialskiego i zamieszkałyśmy w Willi pod Skrzydłami. Amazonki rzeczywiście znalazły się pod skrzydłami. Jacuzzi, spacery a wieczorem spotkanie z gawędziarzem, no i pyszne jedzonko. Drugi dzień rozpoczęłyśmy zwiedzaniem elektrowni szczytowo - pompowej, potem krótki pobyt na Górze Żar i zwiedzanie Muzeum Miejskiego w Żywcu. Dzień zakończyłyśmy przy muzyce Kapeli Góralskiej. Wypoczęte, zadowolone, wesołe, trzeciego dnia wróciłyśmy do domu.

XX pielgrzymka Amazonek na Jasnej Górze

Jubileusz - 20-stą pielgrzymkę na Jasną Górę przeżywały w sobotę, 7 października, kobiety po chorobie nowotworowej piersi. 20. Pielgrzymka Amazonek zgromadziła ok. 7 tys osób. Przyjechały delegacje amazonek z Czech i z Niemiec. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Amazonki - cenny diament w koronie Matki Bożej”.

10 lecie Stowarzyszenia

10 lecie działalności pod Patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie. 25 października 2017 r. z całego śląska zjechały Amazonki aby świętować 10 lecie działalności Siemianowickiego Stowarzyszenia Amazonek "Razem" w gościnnych progach Parku Tradycji. Pan Mariusz Krajewski zapoznał Amazonki z historią tego miejsca, ważnego dla Siemianowiczan. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Amazonek przy akompaniamencie Piotra Majnusza. Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie Rafał Piech zaszczycił nasze spotkanie Swoją osobą i złożył Amazonkom szczere życzenia. Prezydent został wyróżniony Bursztynowym Łukiem Amazonek - odznaczeniem ustanowionym dla "Przyjaciół Amazonek" osób szczególnie zasłużonych dla naszego ruchu. Wyróżnienie otrzymali również: Dyrektor MOPS-u Jan Jeleń, Dr n. med. Urolog Piotr Bryniarski, psycholog Anna Krzymińska oraz Grażyna Salata. Piotr Majnusz opowiedział swoją historię, którą zakończył piękną piosenką pt. "Łzy Św. Barbary". Spotkanie rozświetliły dzieciaczki zespołu teatralnego "Dobre Duszki" ze Szkoły nr 13,prowadzonego przez Panią Henrykę Sygut, przedstawiły "Babcię w opałach" rozbawiając widownię. Po czym Helena Kasperczyk, prezes Stowarzyszenia zapoznała zgromadzonych z 10 letnią działalnością Stowarzyszenia. Nie tylko piosenki rozbrzmiewały ze sceny, ale do zabawy przyłączyła się cała widownia, a bawił wszystkich Piotr Majnusz i Roman Kurosz. A na Konferencji pod hasłem "Jest jak Jest. Mam Wybór. wygłosili prelekcje: Dr n. med. urolog Piotr Bryniarski i Pani psycholog Anna Krzymińska. No i przyszła pora na kolejne wyróżnienia. Za swoją ciężką i bezinteresowną pracę zostały odznaczone ochotniczki Stowarzyszenia. Potem były gratulacje, uściski i piękne kwiaty oraz Statuetka od Unii Śląskiej. Wisienką na torcie był występ utalentowanej wokalistki Beaty Mańkowskiej, a prowadzącą spotkanie była Anna Jakubowska. Dziękujemy Wszystkim, którzy uświetnili naszą uroczystość: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie, SCK Park Tradycji Remed-sklep ortopedyczny, Resonica-diagnostyka obrazowa Avon-firma kosmetyczna Marchewka- sklep optyczny. Nasze 10 lecie zakończymy 3 dniowym wyjazdem do Międzybrodzia, na który zabiera nas MILIMEX - Spółka Akcyjna-dziękujemy.

Rzeszów i okolice

W Rzeszowie zwiedziłyśmy "Rzeszowskie Piwnice", Bazylikę Najświętszej Marii Panny, jeszcze fotka przy pomniku Tadeusza Nalepy i jedziemy do Łańcuta. Zwiedzamy Zamek Lubomirskich i Potockich, Stajnię, Wozownię i Oranżerię. Drugi dzień zwiedzamy piękny ogród botaniczny w Bolestraszycach. Zachwycamy się Kalwarią Pacławską, odwiedzamy Arłamów - miejsce internowania Lecha Wałęsy, obecnie to piękny Ośrodek Wypoczynkowy. Zaglądamy do Twierdzy Przemyśl Fort I "Salis Soglio" w Jaksmanicach z okresu I wojny światowej, a przy forcie jest również rezerwat przyrody "Skarpa Jaksmanicka" - miejsce lęgowe pięknego ptaka o nazwie żołna. Zwiedzamy piękny dworzec w Przemyślu i wracamy do uroczego hotelu w Krasiczynie. W trzeci dzień zwiedzamy zamek i park w Krasiczynie, w Przemyślu na rynku robimy zdjęcia przy Szwejku, niedźwiedzicy, ułanie polskim i husarze węgierskim. Zaglądamy do archikatedry rzymsko-katolickiej i podziemi, katedry grecko-katolickiej pw. św. Jana Chrzciciela z pięknym ikonostasem. Muzeum Dzwonów i Fajek a z wieży podziwiamy piękne widoki, na końcu zwiedzamy Zamek Kazimierzowski i wracamy do domu. Wrażenia wspaniałe.

Wycieczka do Cieszyna

Dzień pełen uciech w Cieszynie. Legenda głosi, że Cieszyn został założony w 810r., kiedy po długiej rozłące spotkali się książęcy synowie Bolko, Leszko i Cieszko. Zabytki Wartości kulturowe Cieszyna sytuują miasto wśród najbardziej atrakcyjnych pod tym względem obszarów w Polsce. Świadectwem wielu wieków rozwoju Cieszyna są liczne zabytki nieruchome począwszy od romańskich aż do secesyjnych. Pośród nich 841 jest chronionych przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, w tym 99 poprzez wpis do rejestru zabytków. wg.Cieszyn.pl

III Piknik Zdrowia

Bezpłatne badanie usg, słuchu, wzroku, skóry, gęstości kości czy poziomu cukru we krwi - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Urząd Miasta Siemianowice Śląskie na tegoroczny Piknik Zdrowia.Swoją ofertę prezentowały stowarzyszenia i fundacje, działające w obszarze zdrowia i pomocy społecznej.

Wakacje w Szczawnicy

Znowu jesteśmy w Szczawnicy. Zwiedzamy i wspinamy się na góry. Brydzia i Agnieszka zdobyły Trzy Korony, brawo. Czas szybko leci no i trzeba wracać.

Amazonki w szkole

Wolontariuszki w szkołach prowadzą naukę badania piersi na fantomach p.n."Zaufaj sobie i swoim dłoniom". Zależy nam, by dziewczyny nauczyły się nawyku samodzielnego badania piersi. Samodzielne badanie piersi powinno wykonywać się systematycznie. To między innymi podstawowy, niezwykle ważny czynnik w procesie szybkiego wykrycia raka piersi oraz utwierdzenia się w pewności, że go nie ma.Projekt objęty jest Patronatem Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie. Ostatnio wolontariuszki gościły w Liceum Katolickim.

Kulig w Wiśle

Wisła – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Ośrodek wypoczynkowy, turystyczny, sportowy i luteranizmu w Polsce. Na terenie miasta swoje źródła ma największa polska rzeka o tej samej nazwie – Wisła.

Babski comber 2017r.

Babski comber to wspaniała zabawa przed wielkim postem.Na Śląsku babski comber był popularny już w średniowieczu. Odbywał się w tłusty czwartek lub we wtorek poprzedzający środę popielcową. Comber był huczną zabawą zamężnych kobiet, które umawiały się w określonym miejscu, a informacje o imprezie rozchodziły się „pocztą pantoflową”. Kobiety przebierały się w rozmaite stroje.

Dzień Wolontariusza

Dzień Wolontariusza ochotniczki obchodziły na spotkaniu organizowanym przez Unię Śląską. Swoją bezinteresowną pracą na zabawę i wyróżnienie zasłużyły.

Spotkanie opłatkowe

Na spotkanie opłatkowe zaproszono przedstawicieli urzędu miasta i innych instytucji, było bardzo uroczyście, a świetności dodały dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1, wystawiając jasełka.

 XVI konferencja

W Sosnowcu odbyła się konferencja o profilaktyce raka piersi p.n. "Profilaktyka przede wszystkim"

Wielkanoc 2016r.

Uroczyste spotkanie Wielkanocne.

Remed Sklep Ortopedyczno-Medyczny

Prezentację bielizny i protez dla Amazonek prowadzą przedstawicielki sklepu "Remed"

Wycieczka Lublin i okolice

Rynek Wielki z ratuszem i kamieniczkami, Rynek Solny, synagoga, nadszańce, Stara i nowa Brama Lwowska oraz zabytki Starego Miasta to wszystko podziwiałyśmy w Zamościu. Zwiedziłyśmy Roztoczański Park Narodowy z miasteczkiem Zwierzyniec-Rezerwat Konika Polskiego, Kościół na Wyspie, Skansen w Guciowie, Rezerwat Czartowe Pole. Z magicznych miejsc Roztocza przeniosłyśmy się do pięknego Lublina, Nałęczowa i Kazimierza Dolnego.

Grillowanie

Półrocze Amazonki zakończyły wspólnym grillowaniem.W pięknej scenerii parku Rzęsa przyjemnie posiedzieć przy ognisku.

Amazonki wypoczywają w Szczawnicy

Przepiękna Szczawnica i wspaniała pogoda, sprawiły, że wsólnie spędzony czas wśród gór, lasów i rzek stał się prawdziwą przygodą.

Targi Stowarzyszeń

Targi Stowarzyszeń to czas na integrację dzieci i dorosłych, co widać na stoisku u Amazonek.

Amazonki w Opolu

Jeszcze nie bierzemy udział w festiwalu, ale zwiedzamy miasto.

Zakochane w Krakowie

Przewodniczka opowiada z pasją i zachwytem o pięknym Krakowie.

Profilaktyka w szkołach

20 kwietnia 2016r. rozpoczął się projekt "Zaufaj sobie i swoim dłoniom. Profilaktyką objęłyśmy uczennice szkół ponadgimnazjalnych. Uczymy na modelach jak badać swoje piersi.Pierwsze zajęcia odbyły się w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w kl.3a. W klasie panowało ogólne zainteresowanie. Zajęcia prowadzą Grażyna Draga i Grażyna Grabiec.

Warsztaty metodyczne

Śpiew i zabawa połączone z ciekawym wykładem, to zajęcia dające rozluźnienie, wprowadzające w dobry nastrój.

Firma Pofam

Na spotkaniu wtorkowym, firma Pofam przedstawiła swoją ofertę protez, bielizny oraz kostiumów kąpielowych dla amazonek.

Zrzucamy kilogramy

Amazonki postawiły na aktywne spędzanie czasu. Wśród wiosennej zieleni i śpiewu ptaków miło spacerować. A kilogramy, no cóż...

Warsztaty z dietetyczką

Dietetyczka Monika Macioszek-Sroka tym razem na kulinarnych warsztatach przeniosła nas do Meksyku prawdziwego tygla kulturowego i kulinarnego.

Rehabilitacja na sali

Gimnastyka rehabilitacyjna – ma na celu wspomaganie leczenia określonej dysfunkcji z uwzględnieniem przeciwwskazań i aktualnego samopoczucia ćwiczącego. Poprzez zwiększenie wydolności fizycznej i aktywację ruchową uzyskujemy: - likwidację dolegliwości bólowych kręgosłupa i stawów - zmniejszenie ograniczeń ruchowych - poprawę funkcjonowania układu krążeniowo-oddechowego i wydalniczego - regulację napięć mięśniowych wynikających z bólu lub nawykowej postawy - korektę wad postawy i nieprawidłowych stereotypów ruchu.

Babski comber

Babski comber to tradycyjna biesiadno-taneczna zabawa kończąca karnawał. Barwne stroje, smaczne potrawy i szampański humor, to podstawa udanej zabawy jaką zafundowały sobie Amazonki.

Paramistrzostwa

W dniach 24-26 stycznia odbyły się II Ogólnopolskie Paramistrzostwa Pierwszej Pomocy w których brała udział Agnieszka. Paramistrzostwa to efekt warsztatów medycznych dla osób niepełnosprawnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które w Centrum Kongresowym Orle Gniazdo w Szczyrku odbywają się od kilku lat. Przesłaniem dla tej inicjatywy było, że także niepełnosprawna osoba może uratować komuś życie.

Dzień Wolontariusza

W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszek, Unia Śląska i Amoena, producent bielizny dla amazonek, zaprosiły Amazonki-Ochotniczki na uroczysty Dzień Wolontariusza.

Wspólne kolędowanie

Amazonki tradycyjnie przedłużają czas świąteczny wspólnym kolędowaniem.

Dzień Organizacji Pozarządowych

W tym roku za swoją działalność zostały wyróżnione stowarzyszenia:Stowarzyszenie Siemianowicki Klub Abstynentów „Szafran”, Śląskie Stowarzyszenie Charytatywne „Przystań” oraz siemianowicki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

Spotkanie wigilijne

W tym roku Amazonki miały przyjemność gościć przedstawicieli Organizacji Pozarządowych na wspólnym spotkaniu wigilijnym. Swoją obecnością zaszczycił nas Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie Rafał Piech oraz przedstawiciele urzędu miasta i innych instytucji. W świątecznej atmosferze, gości powitały: Marta Grzywocz -Owoc Pełnomocnik do Spraw Organizacji Pozarządowych oraz Helena Kasperczyk- Prezes Siemianowickiego Stowarzyszenia Amazonek "Razem", które wspólnie złożyły życzenia świąteczne i noworoczne. W nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wprowadziły "Jasełka" w wykonaniu dzieci kl. IV c SP 1. Do występu, dzieci przygotowała Katechetka Aleksandra Synowiec. Ewangelię według Św. Łukasza czytała i poprowadziła wspólną modlitwę Katechetka Joanna Kasperczyk. W rodzinnej atmosferze łamano się opłatkiem a potem smaczna kolacja wigilijna. Barszczyk i rybka, makówki i ciasto dodały sił by śpiewać kolędy. Na pianinie akompaniowała Genowefa Kaczor. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji spotkania a szczególnie: Stowarzyszeniu Charytatywnemu "Przystań" Szkole Podstawowej Nr 1 Domu Kultury "Chemik". Urzędowi Miasta Siemianowice Śląskie. Za patronat medialny: TVP Katowice i STV Aktualności-Urząd Miasta w Siemianowicach Śl. Helena Kasperczyk-prezes Siemianowickiego Stowarzyszenia Amazonek " Razem".

Limfologia w Chorzowie

Drenaż limfatyczny jest jednym z działań fizjoterapeutycznych. Za pomocą rąk terapeuty lub innych urządzeń do tego celu stworzonych, usprawniane jest krążenie limfy. Tym sposobem zapobiega się chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych. Tempo masażu jest bardzo wolne (ok. 10-15 ruchów na minutę), a wykorzystywane techniki wykonywane są płynnie i delikatnie. Zabiegi mogą odbywać się nawet do kilku razy dziennie. Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się Emila Voddera, duńskiego lekarza. Drenażu używa się z powodzeniem nie tylko jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny twarzy. Jest leczeniem wspomagającym przy mastektomii, kwadrantektomii lub obrzęku limfatycznym. Drenaż limfatyczny może być wykonywany manualnie poprzez wykwalifikowanego masażystę bądź fizjoterapeutę. Inną formą masażu limfatycznego jest użycie specjalnych aparatów do masażu[1]. Można też użyć specjalnego rodzaju plastrowania - kinesiotapingu. źródło-WIKIPEDIA wolna encyklopedia

Bieg Mikołajkowy

Na start Biegu Mikołajkowego stanęła Agnieszka, która biegła z przesłaniem "Razem wygrywamy z rakiem piersi". Biegła dla wszystkich kobiet ale również dla siebie. Życzymy Ci Agnieszko, szybkiego powrotu do zdrowia, tak szybko jak pokonałaś ten trudny 5,5km bieg.

Pierwsza pomoc-warsztaty

NIE MA NIC CENNIEJSZEGO NAD LUDZKIE ŻYCIE! Jak zachować się w czasie wypadku- zdarzenia i jak udzielić pierwszej pomocy tego uczył Amazonki na kursie pierwszej pomocy Marek Kuna, Prezes siemianowickiego WOPR-u.

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek

3października2015r.10 tys. kobiet po chorobie nowotworowej piersi stanęło ze słonecznikami w dłoniach przed jasnogórskim Szczytem, by dziękować za życie i modlić się o zdrowie na kolejne lata. Tegoroczna XVIII Pielgrzymka Amazonek odbywa się pod hasłem „Błogosławieni, którzy cierpią”. Przyjechały na nią kobiety, które zachorowały na raka piersi, przeszły operację amputacji piersi lub są aktualnie w fazie leczenia. Do Częstochowy dotarły kobiety z całej Polski, ale również z Czech, Niemiec i Słowacji. O godz. 11.00 amazonki wzięły udział we Mszy św., której w ich intencji przewodniczył na Szczycie bp Antoni Długosz z Częstochowy, nazywany przez pątniczki wieloletnim przyjacielem. Bp Antoni Długosz przeczytał słowa listu nadziei i miłości skierowany do Amazonek przez Ojca Świętego Franciszka.„Ojciec Święty Franciszek poinformowany o Pielgrzymce Amazonek z Polski i krajów sąsiednich na Jasną Górę, serdecznie pozdrawia całą społeczność. (…) Papież ze szczególną wdzięcznością przyjmuje ich modlitwy i codzienne cierpienia, ofiarowane w intencji swojej posługi, która w przyszłym roku obejmie również uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży na polskiej ziemi. Ojciec Święty modli się, aby doświadczenie wiary, jakim jest pielgrzymowanie do miejsc świętych, stało się źródłem nowych sił duchowych. Prosi, aby wstawiennictwo Pani Jasnogórskiej, naszej Matki, przysparzało łask Bożych, tak bardzo potrzebnych w radzeniu sobie z trudną sytuacją choroby” – czytamy w liście podpisanym przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Celestino Migliore. „Na chrześcijańskiej drodze naszego życia, spotykając się jako wspólnota osób doświadczonych dotkliwymi cierpieniami, idziemy z innymi, nie polegając tylko na sobie. Jak mówi autor ‘Małego Księcia’ – razem w tym samym kierunku, razem do celu” - przypominał pątniczkom w homilii bp Antoni Długosz. Na zakończenie Mszy św. na amazonki czekała szczególna niespodzianka – koncert piosenek w wykonaniu bpa Antoniego Długosza. Fragmenty-© Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Warsztaty Unii Śląskiej Amazonek

21 września 2015r. w Hotelu Angelo w Katowicach warsztaty p.n. Poszerzamy HER-yzonty dla liderek i pielęgniarek oddziałów chirurgicznych ze Śląska poprowadził dr. Michał Jarząb.

Tajemniczy Dolny Śląsk!

Nasza przygoda rozpoczęła się w Karpaczu zwiedzaniem najstarszego kościółka-Świątyni Wang. Spacer po pięknym Karpaczu. Kowary z Parkiem Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Zachwycamy się już w naturalnej wielkości Pałacem Wojanów i Pałacem w Łomnicy. w Leśnej zwiedzamy tajemniczy Zamek Czocha. Przechodzimy ukrytymi przejściami na krużganki i sale. Z dreszczykiem emocji zwiedzamy sypialnię i wieżę. Legendy o zamku opowiadane przez przewodnika są ciekawe, tajemnicze a nawet straszne... W Leśnej podziwiamy zaporę na rzece Kwisa, to najstarsza a zarazem pierwsza elektrownia wodna Polski. Jedziemy przez Zakręt Śmierci do Świeradowa Zdroju, tam kolejką gondolową wjeżdżamy na Stóg Izerski, zachwycamy się panoramą gór. W pięknym uzdrowisku Świeradów Zdrój spacerujemy po modrzewiowej hali z pijalnią wód. W Szklarskiej Porębie wędrujemy do wodospadu Szklarka. Odwiedzamy również Leśną Hutę gdzie łapiemy się na pokaz wytopu i formowania wyrobów szklanych. Spacer po Cieplicach Zdrój. Pani Dorota (przewodnik dolnośląski) zapoznaje nas z historią najstarszego uzdrowiska na Dolnym Śląsku i historią rodu Schaffotschów, w rękach którego cieplickie źródła pozostały do 1945roku. Jedziemy do Jeleniej Góry. Napotykamy się na zamknięty przejazd kolejowy. Czekamy na przejazd pociągu i nagle niczym Pendolino mknie pociąg z napisem..." Złoty pociąg". Docieramy do Jeleniej Góry, gdzie zwiedzamy kościoły i bardzo urokliwą starówkę. I tak zakończyła się nasza przygoda na Dolnym Śląsku.

Piknik Zdrowia-Wielki Mecz

MECZ POLICJANTÓW Z SAMORZĄDOWCAMI W sobotę 12 września w ramach Pikniku Zdrowia na wielkim meczu piłki nożnej, dla kobiet zagrali Policjanci z Samorządowcami. Podczas meczu Amazonki rozdały „Różowe Kartki”, zarówno mężczyznom jak i kobietom, które mają za zadanie zachęcić panie do wykonywania badania mammograficznego. Z Federacją Amazonek i z Fundacją „Piłka jest Piękna” chcemy zwrócić uwagę mężczyzn na problem niskiej frekwencji podczas badań mammograficznych wśród kobiet – ich kobiet! Na meczu atmosfera była wspaniała trąbki, klekotki… Dopingowałyśmy bardzo głośno a piłkarze wspierali Amazonki w akcji „Razem wygrywamy z rakiem piersi”. Zawodnicy jednej jak i drugiej drużyny grali wspaniale. Później były podziękowania i dyplomy. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia. Helena Kasperczyk Siemianowickie Stowarzyszenie Amazonek „Razem”. Spotkamy się już za rok.

Spotkanie na Rzęsie

Zakończenie półrocza przy grillu. To już tradycja, która weszła na zawsze do naszych spotkań. Przy jedzeniu pysznych kiełbasek (jeżeli chcą się upiec...), w wesołej atmosferze, przy pięknej pogodzie (jeżeli ta dopisuje...) spędziłyśmy miło dzień. Kto zgadnie gdzie robiłyśmy grilla?

Szkolenie w Krakowie

Szkolenie p. n. "Profesjonalizacja działań klubów Amazonek" Szkolenie w Krakowie prowadziły mgr.Teresa Turuk -Nowak, Maja Badura, Joanna Krupa oraz Rehabilitantka Renata Bulenda. Szkolenie było prowadzone profesjonalnie. Ciekawe zagadnienia, pochłaniały uczestniczki bez reszty. Po długim szkoleniu, wieczory obowiązkowo trzeba było spędzić na pięknym rynku krakowskim.

Uczniowie SP1 wraz z Opiekunami zaprosili Amazonki na Wieczór Poezji p.t. "Bo na cóż życie bez miłości". Znane wiersze i piosenki z lat babć uczniów, wspólne śpiewanie wprawiły nas w wspaniały nastrój. Amazonki dziękują uczniom i ich opiekunom za miły wieczór.

Amazonki w Szczawnicy

Po pracowitym półroczu wyjechałyśmy na zasłużony wypoczynek do Szczawnicy Zdrój. Dla zdrowia postawiłyśmy na aktywny wypoczynek. Długie spacery, picie wód mineralnych...Zachwycone cudownymi widokami, wspaniałą pogodą i miłym towarzystwem, wypoczęte wróciłyśmy do domu.

Targi Stowarzyszeń

14czerwca 2015r.na Targach Stowarzyszeń zachęcałyśmy panie do profilaktyki raka piersi, rozdawałyśmy ulotki Stowarzyszenia i odpowiadałyśmy na nurtujące pytania. Amazonki postarały się również o kącik dla dzieci. Dzieci zachwyciły się motylami wyciętymi z plastikowych butelek, uruchomiły wyobraźnię i malowały motyle według swojego artystycznego odczucia.

Ogrody Kapias

Wczesnym rankiem 21 maja 2015r. wyruszyłyśmy do Goczałkowic-Zdrój aby zwiedzić przepiękne, zachwycające kolorami, cudownie pachnące ogrody. Ogrody Kapias, bo o nich tu mowa, są wielką oazą zieleni. Pięknie zagospodarowany teren dzieli się na wiele Ogrodów Tematycznych. Zachęcamy do ich zwiedzenia.

 

Zielona Sobótka

Cykl tegorocznych imprez plenerowych na Rynku Bytkowskim rozpoczęła 16 maja "Zielona Sobótka", motywami przewodnimi imprezy były: ochrona środowiska, rekreacja i zdrowy tryb życia.

 

Warsztaty z dietetyczką

Na warsztatach z dietetyczką dowiedziałyśmy się jakie witaminy są niezbędne do normalnego funkcjonowania organizmu. Na skórę, włosy i paznokcie mają wpływ takie witaminy jak: prowitamina A, witamina E oraz witaminy z grupy B. Te witaminy znalazły się w sałatce zaproponowanej przez dietetyczkę.

Palmiarnia w Gliwicach

Palmiarnia Miejska w Gliwicach jest ośrodkiem popularyzacji wiedzy o florze i faunie z innych stref klimatycznych. Dzieciom i młodzieży umożliwia zdobycie wiedzy w sposób znacznie ciekawszy niż ze szkolnych podręczników. Osobom dorosłym pozwala na odpoczynek i relaks w przyjemnym naturalnym środowisku. Dla osób starszych Palmiarnia stanowi z pewnością bardzo przyjemne miejsce spotkań sprzyjając miłemu spędzeniu czasu i procesom integracyjnym.

Razem dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi - debata

We wtorek, 21 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół Muzycznych przy ul. Wawel 2 w Sosnowcu odbyła się pierwsza, śląska debata nt. zmian w sytuacji kobiet z zaawansowanym rakiem piersi po wejściu w życie pakietu onkologicznego od 1 stycznia 2015r. Podczas spotkania zostały zaprezentowane wnioski z raportu przygotowanego w ramach kampanii „Tu i teraz” - o sytuacji kobiet z zaawansowaną postacią nowotworu piersi. Tymczasem sytuacja kobiet z zaawansowanym rakiem piersi, zwłaszcza po wejściu w życie pakietu onkologicznego, jest coraz trudniejsza. Jakie problemy napotykają pacjentki i lekarze w gąszczu przepisów? Jakie procedury wprowadzono, a jakie zlikwidowano i co to oznacza dla pacjentek? Jak wygląda dostęp do leków refundowanych? Jaki realnie dostęp do leczenia i terapii mają pacjentki w województwie śląskim? Na te pytania starali się odpowiedzieć, eksperci, lekarze, urzędnicy oraz same pacjentki. Po debacie wystawiono spektakl „Jest jak jest” – monodram na podstawie książki Maliny Stahre-Godyckiej "Dwie kobiety, jedna nadzieja", której tematem jest zmaganie się z nowotworem. W roli głównej: Agnieszka Różańska. A następnie wystąpiła młodzież ze Szkoły Muzycznej w Sosnowcu.

 

Zabytki w Będzinie

10 marca 2015r.w piękny słoneczny dzień wybrałyśmy się do Będzina aby zwiedzić Pałac Mieroszewskich. Barokowo - klasycystyczny pałac w Będzinie - Gzichowie, wzniesiony po 1702 roku jako symbol pozycji i rangi rodu Mieroszewskich w Księstwie Siewierskim, jest typową XVIII - wieczną siedzibą szlachecką wzorowaną na pałacach francuskich. Zamek: Warowna budowla stała na tym wzgórzu od zawsze: przede wszystkim za sprawą lokalizacji - przebiegały tędy handlowe szlaki z zachodu na wschód (Wrocław - Kraków), obronie sprzyjało pobliskie położenie rzeki Czarna Przemsza. Gród istniał już w wieku IX, pierwsze duże zniszczenie tego obiektu często przypisuje się Tatarom (w 1241 roku), co jednak współczesne badania poddały w wątpliwość. Osadnictwo na wzgórzu sięga czasów dużo wcześniejszych - wykopaliska wykazały, że mieściła się tu osada kultury łużyckiej - już w VII wieku przed Chrystusem. Pierwszym wymienionym z imienia zarządcą zamku był niejaki Wiernek (lub Wiernko) urzędujący w roku 1349. Dziewięć lat później zakończono prace nad budową zamku murowanego, co wiązać należy z tworzeniem przez Kazimierza Wielkiego linii obronnej przed atakami ze Śląska i Państwa Czeskiego. Ale już wcześniej, w drugiej połowie wieku XIII wzniesiono kamienną, trzydziestometrową wieżę - dokładnie tę samą, z której dziś przez lunetę oglądać możemy panoramę okolicy. Podziemia będzińskie pod wzgórzem zamkowym, stały się ważnym punktem wycieczek.

Muzykoterapia

Muzykoterapia – dziedzina posługująca się muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej. Podstawowym środkiem oddziaływania w muzykoterapii jest dźwięk, muzyka, która często jest wyzwalaczem i katalizatorem przeżyć i emocji. Ze względu na techniki stosowane obecnie w muzykoterapii zasadniczo wyróżnia się podział na: muzykoterapię aktywną, do której zalicza się oddziaływania angażujące „fizycznie” (jak śpiew, gra na instrumentach, ruch przy muzyce, improwizacja) oraz muzykoterapię receptywną, której podstawą jest słuchanie muzyki, relaksacja i wizualizacja.

Polska Cyfrowa Równych Szans.

Amazonki biorą udział w projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans. Szkolenie na komputerach prowadzi Arkadiusz Wawreczko. Latarnicy Polski Cyfrowej, bo tak są nazywani, to lokalni animatorzy, których zadaniem jest zachęcanie przedstawicieli pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w internecie.

Wielkanoc u Amazonek

Spotkanie Wielkanocne u Amazonek.

Babski comber

Karnawał Amazonki zakończyły babskim combrem. Przygotowane potrawy z różnego rodzaju śledzi, zachęcały do konsumpcji. Ale nie tylko samym chlebem (też swojski) ...dlatego Amazonki pięknie się przebrały i w rytmach muzyki bawiły radośnie. Różne gry i zabawy uświetniły wieczór.

Przygoda w skansenie

2 lutego 2015r. Amazonki wybrały się do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Kawałek od miasta, zimowy krajobraz. Małe chałupki przysypane śniegiem. Wkoło biało i cicho. W skansenie czekał już na nas przewodnik Pan Przemysław Badura, który swoimi opowieściami przeniósł nas w dawny świat wierzeń, tradycji i obrzędów. Dowiedziałyśmy się czym był święty kąt i do czego służył. Odwiedziłyśmy kościółek, w którym dowiedziałyśmy się jak swoją wiarę przeżywali mieszkańcy Górnego Śląska. Odwiedziłyśmy również stadko baranów, a potem do szkoły, choć to ferie, zakątek zmory no i oczywiście karczmę. Pod karczmę podjechał zaprzęg sań powożony przez bardzo miła panią. No i kulig-koń Berek i Ignac stanęli na wysokości zadania. -dawały czadu zwłaszcza z górki. Było bardzo przyjemnie i wesoło, a trzeszczące sanie wzmagały wie..lkie emocje.

Zdrowe desery

Na wtorkowych zajęciach, Monika Macioszek dietetyczka, radziła jak nie rezygnować z deserów. Można przygotować desery smaczne a jednocześnie zdrowe, na bazie owoców, jogurtu i musli. Po uzyskaniu wskazówek, Amazonki przygotowały naprawdę przyciągające oko kolorowe jak i równie pyszne desery. Polecamy!

Jak zadbać o cerę?

Tego uczyły nas przedstawicielki Oriflame. Oczyszczanie skóry, maseczki, kremy... Bardzo przyjemnie było mieć czas tylko dla siebie. Poznałyśmy nowe kosmetyki i zdobyłyśmy wiedzę jak je używać. Produkty Oriflame są inspirowane naturą, dlatego składniki kosmetyków pozyskiwane są z owoców, kwiatów i roślin. Miłym akcentem na zakończenie spotkania było losowanie kosmetyków.

Dzień Organizacji Pozarządowych

Po raz drugi w Siemianowicach Śląskich odbył się „Dzień Organizacji Pozarządowych”. Wczorajszy Dzień Organizacji Pozarządowych stanowił nie tylko podsumowanie działalności i współpracy tych organizacji z miastem, ale był także forum, na którym poruszono istotne kwestie z zakresu ich funkcjonowania. Otwierający imprezę prezydent miasta Rafał Piech, witając zaproszonych gości, podkreślił jak istotne i ważne dla miasta jest funkcjonowanie organizacji pozarządowych. „To co robicie jest bezcenne, to jest pomoc wszystkim mieszkańcom, to jest pomoc dzieciom, młodzieży, dorosłym, seniorom, chorym i niepełnosprawnym” - mówił – „To między innymi dzięki Wam, dzięki Waszemu wsparciu Siemianowice Śląskie są silne, a z taką grupą, z tak wspaniałymi ludźmi można dosłownie góry przenosić i tylko wspólnie możemy osiągnąć sukces”. Na spotkaniu wysłuchano dwóch wykładów, pierwszy z nich o tytule „Śląska sieć trzeciego sektora” prowadzony przez Agnieszkę Kurdę ze Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych Most z Katowic i drugi „Wizerunek organizacji pozarządowej w środowisku lokalnym” prowadzony przez Roberta Pisarskiego z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Katowicach. Wykłady były przeplatane występami i prezentacjami stowarzyszeń: Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych „Kangurek” i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, ZHP Hufiec Siemianowice Śląskie, Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Sportowy Klub Taneczny „Flamenco”, Stowarzyszenia na Rzecz Rodziny i Rodzicielstwa Zastępczego „Nowy Dom”. Na zakończenie w podziękowaniu wszystkim wolontariuszom i społecznikom, zaśpiewała Magdalena Minnicka. Wydarzenie stało się okazją do podziękowań wszystkim organizacjom pozarządowym za ich zaangażowanie w pomoc innym. Szczególne podziękowania i gratulacje od Prezydenta Miasta otrzymały cztery stowarzyszenia: Siemianowickie Stowarzyszenie Amazonek „Razem”, Związek Harcerstwa Polskiego - Hufiec Siemianowice Śląskie, Stowarzyszenie Społeczno - Edukacyjne „Pro Meritum”, Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane ich Opiekunów i Przyjaciół „Wichrowe Wzgórze”, które mrówczą i często niewidoczną pracą wspierają mieszkańców miasta oraz w sposób szczególny wspomagają wolontariat i integrację środowiska lokalnego. Całą imprezę poprowadził pan Marek Omelan. Spotkanie było także dobrą okazją do nawiązania nowych kontaktów i znajomości, które z pewnością pomogą we wzajemnej współpracy i działaniu na rzecz mieszkańców. autor: Marta Grzywocz-Owoc, foto: Szymon Duczek

Wigilia u Amazonek

Przy wigilijnym stole, w gościnnym Domu Kultury Chemik, spotkały się siemianowickie Amazonki. Razem z nimi zasiedli przy nim zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło prezydenta Rafała Piecha. Zanim przystąpiono do degustacji pyszności, które kusiły z półmisków, obejrzano jasełka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. A trzeba powiedzieć, że było na co popatrzeć, bo mali aktorzy zostali przyodziani w piękne kostiumy, sami zaś dali znakomity popis swoich aktorskich umiejętności. Po przedstawieniu uczestnicy spotkania przełamali się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia. Smakowanie potraw, z których część przygotowały same Amazonki oraz śpiewanie kolęd dopełniły wieczoru. autor: Ewa Roch - Wyrzykowska

Spotkanie opłatkowe Organizacji Pozarządowych

Przedstawiciele siemianowickich organizacji pozarządowych spotkali się w siedzibie Stowarzyszenia "Wichrowe Wzgórza", by złożyć sobie życzenia świąteczne i wspólnie pośpiewać kolędy.

Dzień Wolontariusza

W Sosnowcu siedzibie Unii Śląskiej bawiły się Amazonki Wolontariuszki. A takie życzenia dostały siemianowickie amazonki od Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Organizacji Pozarządowych: Drodzy Wolontariusze i Społecznicy, dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, dzień ważny dla Was i dla Tych którym pomagacie. Dziękujemy za poświęcony im czas i chęć wspierania. Dziękujemy za to że dostrzegacie innych ludzi i nie jesteście wobec ich problemów obojętni. Wolontariat daje radość i poczucie spełnienia, ale to może być również dobry kapitał zawodowy na przyszłość, to też przygoda i odkrywanie świata wokół. Pomagając innym sprawiacie, że świat staje się lepszy.

Konferencja w Parku Tradycji

Organizatorem Konferencji p.t. Depresja-choroba współczesnej cywilizacji była Pani Pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw Osób Niepełnosprawnych. Ciekawe wykłady i występy osób niepełnosprawnych umysłowo, pokazały jak wielkim problemem jest depresja w dzisiejszych czasach.

Kolorujemy mandale

Bardzo ciekawe zajęcia z mandalą. Niby mandale takie same a różnią się bardzo pod względem kolorów. Bo mandale pokazują dominujące emocje i ukryte problemy.

15-lecie Amazonek z Zabrza

Bardzo uroczyście swoje 15-lecie obchodziły Amazonki z Zabrza. Obchody połączone były z spotkaniem opłatkowym. Pięknie przystrojone stoły, migające światełkami choinki i ballady oraz kolędy śpiewane przez Pawła Orkisz z zespołem, dodawały magicznej atmosfery.

15-lecie Amazonek z Mysłowic

Uroczystość 15-lecia obchodziły również Amazonki z Mysłowic. Zaproszeni goście ciepło wypowiadali się o Stowarzyszeniu, życzeń, kwiatów i wzruszeń nie było końca. W części artystycznej bawił swoim występem kabaret "Moherowe Berety". Święto zakończyło się toastem i poczęstunkiem.

15-lecie Amazonek z Rudy Śląskiej

To już 15 lat jak powstało Stowarzyszenie Amazonek z Rudy Śląskiej. Na uroczystym spotkaniu, były gratulacje, podziękowania i życzenia dalszych owocnych lat. Razem z Amazonkami z Rudy Śląskiej, świętowały Amazonki z Unii Śląskiej.

XVII Ogólnopolska Pielgrzymka - 4 października 2014r.

Każdego roku w pierwszą sobotę października, Amazonki z całej Polski i nie tylko, pielgrzymują na Jasną Górę. Tysiące Amazonek spotykają się na uroczystej Mszy św. Jest to wielkie przeżycie, bardzo ważne dla nas Amazonek. Wspaniałymi organizatorkami spotkania są Częstochowskie Amazonki - dziękujemy, przyjedziemy za rok. Siemianowickie Amazonki na XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę:

Szkolenie liderek w Sosnowcu

26.września 2014r. w ramach “Poszerzamy HERyzonty", w Sosnowcu odbyło się bardzo ciekawe szkolenie liderek, prowadzone przez lekarza onkologa M. Jarząb.

Amazonki na Opolszczyźnie

17-19 września 2014r. Siemianowickie Amazonki zwiedzały Opolszczyznę. I tak przez trzy dni zwiedziły: Jemielnicę, Górę Św. Anny, Głogówek i Mosznę. Prudnik, Paczków, Głuchołazy i Nysę. Brzeg i Opole. Zwiedzały kościoły, muzea, pałace. Zachwyciły się urokliwymi ryneczkami i kamienicami. Wchodziły na wieże i spacerowały po murach obronnych. Wysłuchały legend i ciekawych wiadomości. Spacerowały po ogrodach pałacowych by poczuć choć przez chwilę tamtą epokę.

14września Amazonki brały udział w pikniku integracyjnym "Jesień z Organizacjami Pozarządowymi", na którym promowały swoje Stowarzyszenie i zachęcały do profilaktyki raka piersi.

Wycieczka i grill...

8 lipca 2014r. Siemianowickie Amazonki odwiedziły Jankowickie "Żubrowisko". Zapoznały się z ciekawą historią pszczyńskich żubrów. Po lekcji historii udały się na działkę naszej koleżanki. Przy grillu i opowieściach spędziły wspaniale czas. W drodze powrotnej zwiedziły Zameczek Myśliwski Promnice, który jest jednym z najcenniejszych zabytków śląskiej kultury artystycznej XIX wieku. Malowniczo położony w przepięknym miejscu, dawnej Puszczy Pszczyńskiej nad jeziorem Paprocańskim, reprezentuje unikalny typ rezydencji leśnej na skalę europejską.

Amazonki na wczasach

Przepiękna Krynica z Jaworzyną i Górą Parkową. Cerkwie i Kościoły. Tylicz i Szczawnik. Miłe chwile przy ognisku z Kapelą Góralską. Opowieści Bacy z Łącka i wspólne śpiewanie. Gościnny Pensjonat Angela. To wszystko pozostanie w naszych wspomnieniach, które przywiozłyśmy z Krynicy Zdroju.

Zajęcia z dietetyczką

EMOCJE A JEDZENIE Odpowiedzi na pytania: Dlaczego emocje wpływają na nasze ciało? Jak jeść i co jeść, aby posiłki w ciągu dnia były zdrowe, zbilansowane i dawały nam energię do działania? W jaki sposób odróżniać głód od apetytu? Jak zaprogramować się na zmianę nawyków żywieniowych? "ZŁE NAWYKI" Uświadomienie najczęściej popełnianych błędów żywieniowych Zapoznanie z zagadnieniem samoregulacji i przyczynami jej utraty, w kontekście problemów z brakiem kontroli nad jedzeniem a co za tym idzie wymiarami ciała. Te tematy były poruszane na ostatnich spotkaniach z dietetyczką. Warsztaty były ciekawe i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji - szkolenie w Wiśle

Zakończyło się pierwsze szkolenie z zakresu aktywizacji osób bezrobotnych zarówno społecznie jak i zawodowo. Amazonki wzięły udział w warsztatach wyjazdowych do projektu: osoby bezrobotne po 45 a przed 59 rokiem z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym bądź znacznym. Powróciły bardzo zadowolone i pełne optymizmu. Już wybierają się na następne szkolenie. Powodzenia!

Siemianowickie Amazonki w akcji

FEDERACJA STOWARZYSZEŃ AMAZONKI W ponad 750 miejscowościach rozegranych zostało przeszło 1100 Wielkich Meczów w ramach ogólnopolskiej inicjatywy sportowej II Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej. Do szranków stanęli Panowie i Panie, młodzi i starzy. Frekwencja dopisywała bardziej lub mniej. Ale najważniejsze... że Polacy ruszyli do boju. Poprzez aktywność fizyczną chciałyśmy zwrócić uwagę mężczyzn na problem niskiej frekwencji podczas badań mammograficznych wśród kobiet - ich kobiet! Podczas meczów Amazonki wspólnie z przyjaciółmi piłki nożnej rozdały tysiące "Różowych Kartek", zarówno mężczyznom jak i kobietom, które mają za zadanie zachęcić Panie do wykonywania badania mammograficznego. Na tym akcja się nie kończy - od 9 czerwca do 14 lipca kartki będą przekazywane również elektronicznie, by przez tych kilka tygodni zachęcić jeszcze więcej pań do profilaktyki raka piersi. Siemianowickie Amazonki grały razem z Halowymi Piątkami Piłkarskimi. Atmosfera była wspaniała. Balony, trąbki, klekotki... Dopingowałyśmy bardzo głośno a piłkarze wspierali nas w naszej akcji. Wszystkie kartki rozdane i pewnie nie jedno życie uratowane... Później były podziękowania i dyplomy. W tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia. Helena Kasperczyk Siemianowickie Stowarzyszenie Amazonek "Razem"

Targi Stowarzyszeń 2014r.

1 czerwca 2014r. w Dzień Dziecka Siemianowickie Amazonki promowały swoją działalność, jednocześnie zachęcały do badań profilaktycznych. Dzieci dostawały balony, ciastka i cukierki a mamy różowe kartki z informacją o badaniach profilaktycznych.

Warsztaty psychologa

13 maja 2014r.pani Ania Krzymińska psycholog, prowadziła warsztaty, a tematem spotkania był: stres w nawrotach choroby nowotworowej. Jak trudny to temat, można było dowiedzieć się z burzliwej dyskusji, która wytworzyła się na spotkaniu.

Zebranie Unii Śląskiej

26 kwietnia 2014r. odbyło się zebranie Unii Śląskiej w Jastrzębiu Zdroju, na którym został wybrany nowy zarząd. Unia Śląska przeniosła się z Jastrzębia Zdroju do Sosnowca.

Prezydent odwiedza Amazonki

15.04.2014r.w czasie uroczystego spotkania przed Wielkanocą, Amazonki odwiedził Prezydent Jacek Guzy. Na początku były życzenia, a potem toczyły się rozmowy dotyczące działalności Stowarzyszenia. Amazonki poinformowały Prezydenta Miasta o akcji społecznej "Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi". Przy okazji dziękuję Panu Prezydentowi za włączenie się i poparcie tej akcji, Helena Kasperczyk- prezes Siemianowickiego Stowarzyszenia Amazonek "Razem"

Walne Zgromadzenie Federacji Amazonek

Walne Zgromadzenie Członków Federacji Stowarzyszeń Amazonki Poznań 31 marca - 2 kwietnia 2014r. XIII Forum Edukacyjne Amazonek nt. "Zaawansowany rak piersi" Spotkanie rozpoczęło się informacją dotyczącą kampanii "Razem wygrywamy z rakiem piersi", które przedstawił Krzysztof Bąk Prezes Fundacji "Piłka jest Piękna". Zaawansowany rak piersi w kontekście kampanii Poszerzamy HERyzonty oraz Tu i Teraz przedstawiła dr. Maria Litwiniuk. Dr. Jerzy Godlewski przybliżył następstwa ekonomiczne z pespektywy społecznej. Dr. Renata Dąbrowska prezentowała produkty Pharmaceris X-raj dla skóry po radioterapii dr. Ireny Eris. Pierwszy dzień zakończył się spektaklem "Lewa wspomnienie prawej" Krystyny Kofty, w wykonaniu Teresy Stępień - Nowickiej. Walne Zgromadzenie otwarła Krystyna Wechmann - Prezes Federacji Amazonki. Odśpiewałyśmy Hymn Amazonek. Elżbieta Markowska Prezes Częstochowskich Amazonek, przekazała już tradycyjnie "Złoty Łuk", tym razem Unii Lubelskiej i Podkarpackiej. Obrady były burzliwe a zarazem owocne. Omawiana była Spartakiada i Pielgrzymka. Maciej Szpakowski i Lidia Sufinowicz przybliżyli promocje Klubów i współpracę z Federacją przez strony internetowe. Występ Natalii Wasilewskiej zakończył Zjazd.

15 lecie Amazonek z Będzina

Będzińskie Stowarzyszenie Amazonek świętowało swoje15 lat istnienia. Występy Skrzypaczki i pary tanecznej zainicjowały spotkanie. Po występach rozpoczęła się część oficjalna. Wszyscy składali życzenia Pani Prezes Wirgini Adamskiej, która prowadzi klub od jego powstania, czyli już od 15 lat. Uroczystość zakończyła się pysznym poczęstunkiem.

10 - lecie Amazonek z Piekar Śląskich

22 marca swoje 10 - lecie obchodziły Piekarskie Amazonki. W części oficjalnej życzeń, kwiatów i wzruszeń nie było końca. Część artystyczna była przepojona humorem, muzyką i śpiewem. Cała sala bawiła się razem z artystami. Święto zakończyło się na słodko. Ciasta i przekąski były pyszne. Przed Amazonkami z Piekar Śląskich nowa dekada. Życzymy powodzenia.

Babski comber

Na babskim combrze Amazonki nie tylko śpiewają i plotkują, ale przede wszystkim doskonale się bawią. "Kiej ostatki, to ostatki, niech się trzęsą babskie zadki"

Biesiada w

Spotkanie na którym solidaryzujemy się z Ukrainą.

Prezentacja bielizny

Rehabilitantka Monika Kowalska zaprezentowała rękawy i bandaże, które pomagają zmniejszyć obrzęk limfatyczny ręki oraz bieliznę dla Amazonek.

Biesiada 2014

W Domu Kultury "Chemik" przy akompaniamencie pianina biesiadowałyśmy wspólnie z Śląskim Stowarzyszeniem Kulturalnym Osób Niepełnosprawnych.

Dzień Babci i Dziadka w Jarzębinie.

W Centrum Kultury "Jarzębina" wybieraliśmy Babcię i Dziadka roku 2014.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji realizuje projekty unijne w zakresie aktywizacji osób bezrobotnych zarówno społecznie jak i zawodowo. Amazonki wezmą udział w warsztatach wyjazdowych do projektu: osoby bezrobotne po 45 a przed 59 rokiem życia, z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym bądź znacznym. Z tego programu mogą również być sfinansowane kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe oraz pomoc w poszukiwaniu stażu i pracy. Warsztaty odbędą się w maju.

Kolędowanie 2014

21.01.2014 roku odbyło się kolędowanie u Amazonek. Naszymi gośćmi było ŚSKON.

Willa Fitznera.

19.12.2013 roku Amazonki opowiadały o wigilijnych tradycjach w śląskich domach.

Wspólna wigilia Stowarzyszeń

12.12.2013 roku w Siemianowickim Stowarzyszeniu Charytatywnym ,,Przystań" odbyło się spotkanie organizacji pozarządowych.

Wigilia u Amazonek

11.12.2013 roku u Amazonek odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne.

Andrzejki 2013

29.11.2013 roku w Jarzębinie odbyły się andrzejki zorganizowane przez Siemianowickie Stowarzyszenie Kulturalne Osób Niepełnosprawnych.

Wizaż i stylizacja.

Od 18-28.11.2013 roku odbyły się warsztaty z wizażu i stylizacji.

Wieczór poetycko-muzyczny u Amazonek

12.11.2013 roku przy akompaniamencie Franciszka Rzepczyka, Pani Grażyna Salata przedstawiła swoje wiersze .

Konferencja  w Sosnowcu

21.10.2013 roku w Urzędzie Miasta w Sosnowcu odbyła się konferencja poświęcona chorobie nowotworowej piersi.

XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę.

Tysiące Amazonek zjechało do Częstochowy aby przeżyć jedną z najbardziej podniosłych chwil w roku.

Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej od 18-20.09.2013 roku.

Jak co roku wycieczką uczciłyśmy szóstą rocznicę powstania Siemianowickiego Stowarzyszenia Amazonek "Razem", w tym czasie zwiedziłyśmy kolejno: Kłodzko, Miasto Skalne w Czechach, Wambierzyce, Kudowę Zdrój, Kaplice Czaszek w Czermnej, Polanice Zdrój, Jaskinie Niedźwiedzią w Kletnie, oraz Lądek Zdrój.

Grill 2013

Półrocze Amazonki zakończyły grillowaniem .Pomimo nie najlepszej pogody dopisywał nam wspaniały humor.

Jesteśmy na wczasach w tych szczyrkowskich lasach...

Błękitne niebo,szumiąca rzeczka,urokliwe widoki. Chwile spędzone przy ognisku oraz spacery w miłym towarzystwie. A to wszystko zostało zapisane nie tylko na zdjęciach ale i również w Naszych wspomnieniach które przeżyłyśmy w Szczyrku.

Targi Stowarzyszeń w Parku Tradycji.

9.06.2013 Amazonki kolejny raz wzięły udział w Targach Stowarzyszeń.

Prelekcja na temat  profilaktyki raka szyjki macicy.

4.06.2013 na zaproszenie Amazonek prelekcję na temat raka szyjki macicy wygłosiła Pani Ewa Gubernat-położna. Prelekcja wywołała ożywioną dyskusję.

Ogrody Kapias

22.05.2013 Amazonki zwiedziły przepiękne ogrody Kapias w Goczałkowicach, a następnie spotkały się przy grilu.

Poznań

Walne zebranie federacji w Poznaniu połączone z wykładem onkologa i koncertem.

Wielkanoc 2013

Amazonki spotkały się przy wspólnym stole by uroczyście świętować Wielkanoc.

Amazonki w Domu Pomocy Społecznej.

20 marca Amazonki na zaproszenie s.dyr. Barbary Rzońcy gościły w Domu Pomocy Społecznej, aby zapoznać się z rękodziełem wykonanym przez podopieczne domu. Rękodzieło związane było ze świętami Wielkiej Nocy.

Warsztaty Wielkanocne 2013

W każdy wtorek, w godzinach od 17.00 do 20.00, w CHEMIK - u gromadzą się siemianowickie Amazonki. Wczorajsze spotkanie odbywało się już w wielkanocnej atmosferze, bowiem im bliżej świąt, tym bardziej panie będą zaabsorbowane domowymi przygotowaniami do nich. Tak czy inaczej, jak zawsze było ono mile spędzonym czasem, a na dodatek ujawniło plastyczne zdolności pań.

Wybór Babci i Dziadka 2012

W Willi Fitznera za sprawą ŚSKON wybieraliśmy babcię i dziadka. Bardzo urzekła nas rodzina Miętusów. Pani Helena i Henryk Miętus w niesamowity sposób opowiadali o swych teraz już dorosłych wnuczkach. Wnuczki zaś dziękowały za całe swoje piękne dzieciństwo spędzone z dziadkami.

Babski comber

12 lutego 2013 roku uroczyście zakończyłyśmy karnawał.

Wieczór poezji.

Wieczór poezji Haliny Lipki w Bibliotece Miejskiej.

Kolędowanie 2013

Dnia 15 stycznia odbyło się tradycyjne kolędowanie przy akompaniamencie Franciszka Rzepczyka oraz Genowefy Kaczor. Spotkanie uświetniła Regina Kroczek czytając wiersze. Amazonki na wspólne kolędowanie zaprosiły Siemianowickie Stowarzyszenie Kulturalne Osób Niepełnosprawnych.

Prezentacja bielizny Anita Polska

Dnia 8 stycznia na spotkaniu Amazonek odbyła się prezentacja bielizny firmy Anita Polska.

Wigilia 2012

11 grudnia Amazonki wraz z zaproszonymi gośćmi zgromadziły się na spotkaniu opłatkowym. W świąteczną atmosferę wprowadziły wszystkich przygotowane przez Amazonki jasełka a ksiądz proboszcz Tomasz Kopczyk oraz Danuta Sobczyk złożyli ciepłe i pełne optymizmu życzenia.

Spotkanie Andrzejkowe

27 listopada 2012 roku Amazonki spotkały się aby wziąć udział w tradycyjnych Andrzejkach. Odbyły się tańce, wróżby andrzejkowe, które wszystkich wprowadziły w dobry nastrój.

Obserwatorium i Planetarium Śląskie

13 listopada Amazonki udały się do Planetarium Śląskiego. Dyrektor oprowadził nas po obserwatorium astronomicznym a następnie wzięłyśmy udział w seansie w planetarium. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

Byzuch u Kaczora 25.10.2012

Kolejny raz Amazonki skorzystały z zaproszenia na Byzuch organizowany przez Siemianowickie Stowarzyszenie Kulturalne Osób Niepełnosprawnych.

Jastrzębie

20 października 2012 roku w Jastrzębiu Zdroju odbyło się zebranie przewodniczących Śląskiej Unii Kobiet ,,Amazonki".

Częstochowa 2012

6 października 2012 roku wzięłyśmy udział w kolejnym ogólnopolskim zjeździe Amazonek na Jasnej Górze.

Szczawnica 2012

W dniach 19-21 września Amazonki świętowały V urodziny Stowarzyszenia na wycieczce w Szczawnicy. Zwiedziły między innymi zamek w Niedzicy oraz pijalnię wód mineralnych w Szczawnicy. Wzięły udział w spływie Dunajcem, udały się dorożkami do Czardy, były na Białej Wodzie oraz w Jaworkach. Pomimo zmiennej pogody humory dopisywały.

Targi Stowarzyszeń 2012

Dnia 15 września 2012 roku Siemianowickie Stowarzyszenie Amazonek "RAZEM" wzięło udział w Targach Stowarzyszeń w ramach XXX-tych Dni Siemianowic prezentując swoją działalność.

Wykład Grażyny Salaty

Amazonki wzięły udział w kolejnych warsztatach prowadzonych przez Panią Grażynę Salatę.

Byzuch w Willi Fitznera

Dnia 19 Lipca oraz 23 sierpnia Członkinie naszego Stowarzyszenia skorzystały z zaproszenia Śląskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Osób Niepełnosprawnych w Siemianowicach Śląskich i wzięły udział w Byzuchu, który przebiegał w klimacie poezji śpiewanej.

Gril 26.06.12

W bardzo sprzyjających i przyjemnych okolicznościach przyrody Siemianowickie Amazonki zorganizowały grila w ramach swoich spotkań. Tym razem jednak jako ostatnie przedwakacyjne spotkanie. Oby na Naszych twarzach po wakacjach gościł taki sam uśmiech jak podczas wspólnego czerwcowego grilowania :-)

Jak zabawa to tylko ze Śląskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych. Kolejny raz skorzystałyśmy z Ich zaproszenia. Tym razem z cyklu imprez organizowanych w ramach promocji regionu i twórczości śląskiej w środowisku zintegrowanym w każdym wieku. W barze "U Kaczora" podczas programu biesiadnego "Byzuch" spędziłyśmy przesympatyczne popołudnie pełne muzyki i dobrej zabawy.

Zakopane 24-25.05.2012 r.

Na zaproszenie Chorzowskiego Stowarzyszenia Amazonek pojechałyśmy na 2 dniową wycieczkę do Stolicy Polskich Tatr - Zakopanego ;) Bardzo intensywnie, a przy tym niezwykle sympatycznie spędziłyśmy ten czas.

Szkolenie 17/24.04.2012 r.

W dniach 17 i 24 kwietnia 2012 r. odbyły się szkolenia organizowane przez Rudzką Agencję Rozwoju Regionalnego. Tematem była: Aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych w Organzacjach Pozarządowych. Catering zapewnił Zespół Szkół Specjalnych z Siemianowic Śląskich. Szkolenia przeprowadzane były w bardzo kompetntny i przystępny dla Członkiń Stowarzyszenia sposób przez Panią Helenę Breczko.

Wielkanoc 2012

W uroczystej, rodzinnej i pełnej radości atmosferze Siemianowickie Amazonki wspólnie świętowały Zmartwychwstanie.

Wielkanoc 2012 - przygotowania

Za oknem wiosna, a Amazonki w iście wiosennych nastrojach w bardzo kreatywny sposób przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych :) Artystycznie i wesoło - tak można podsumować ostatnie (20.03.2012 r.) wtorkowe spotkanie!

Psycholog 06.03.2012

Warsztaty z Panią Psycholog Anną Krzymińską zawsze prowokują do gorącej dyskusji, która miała miejsce na spotkaniu.

Wybieramy Babcię i Dziadka Roku 2012 - Restauracja Parkowa

Śląske Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych zorganizowało spotkanie w restauracji "Parkowa", na którym w wyborowym towarzystwie przy dorej muzyce i w świetnych nastrojach wybrano Babcię i Dziadka Roku 2012 r.

Tłusty Czwartek 2012

We wtorek Amazonki obchodziły Tłusty Czwartek przy "swoiskich kreplach" wypieku Ireny Blachy :) Pączusie były pyszne !!!

Spotkanie Opłatkowe 2011

Rok rocznie nasze Stowarzyszenie organizuje spotkanie opłatkowe, na którym w licznym gronie (zaproszeni Goście oraz Członkienie) świętujemy Boże Norodzenie. W tym roku dodatkowo wieczór uświetniły Jasełka przedstawione przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Siemianowicach Śląskich przygotowanych przez Panią mgr Aleksandrę Synowiec.

Dzień wolontariusza 2011

W Jastrzębiu Zdroju jak co roku odbył się uroczysty Dzień Wolontariusza, na który zjeżdżają Amazonki – Wolontariuszki z całej Unii Śląskiej.

Andrzejki 2011

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych zaprosiło Członkienie naszego Stowarzyszenia na zabawę andrzejkową.

Wykład Ginekologa XI 2011

Tematem listopadowego wykładu był rak szyjki macicy. Pani ginekolog przekazała nam wiele cennych informacji, a ożywiona dyskusja podjęta na temat profilkatyki zwróciła szczególną uwagę uczestniczek na ten problem.

Muzeum 15.11.2011 r.

Siemianowickie Stowarzyszenie Amazonek "Razem" wraz z Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich przygotowało wystawę prac oraz utworów poetyckich członkiń Stowarzyszenia w pięknych wnętrzach muzealnych. Prace plastyczne wystawiły: Irena Blacha, Stanisława Spałek, Maria Szepe, Leokadia Żolińska, a utwory poetyckie prezentowali: Jadwiga Sokołowska, Kystyna Kastek, Halina Lipka, Grażyna Salata, Krystian Hadasz. Na wystawę przybyli liczni Goście. Spotkanie uświetniły występy młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury im. dr. Henryka Jordana w Siemianowicach Śląskich. Występ wokalny wykonały podopieczne Pani Bogumiły Kliś - Paździor: Marzena Andrzejczak i Urszula Kozielska. Zaś utwory fortepianowe wykonali Patryk Niziołek i Patrycja Buława - podopieczni Krystiana Hadasza. Współorganizatorką tego przedsięwzięcia była Pani Grażyna Salata. Aspekt przemijania i związanych z nim emocji poruszyła w niezwykle interesujący sposób Pani Psycholog Anna Krzymińska. Zwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez członkienie Stowarzyszenia.

Muzeum 25.10.2011

Na zaproszenie Pana Krystiana Hadasz Amazonki mialy okazje zwiedzic Muzeum Miejskie oraz posluchac utworów granych na fortepianie przez Gospodarza.

Lewa wspomnienie prawej spektakl 2011

Aktorka Teresa Stępień – Nowicka w bardzo realistyczny sposób przedstawiła monodram na podstawie dziennika Krystyny Kofty „Lewa wspomnienie prawej”. Spektakl miał formę edukacyjną i profilaktyczną dla uczennic klas III szkół średnich, zaproszonych gości oraz mieszkanek naszego miasta, którym sztuka ta miała uświadomić problem oraz zmobilizować do regularnego samobadania piersi – do czego w swojej prezentacji zachęcałyśmy. Idealnym podsumowaniem monodramu są słowa napisane po jego pokazie w Bydgoszczy: „Mimo zdeklarowanej wprost funkcji sugestywnego apelu o regularne badanie piersi, tekst Kofty jest przede wszystkim wzruszającym świadectwem człowieczeństwa w starciu z rzeczywistością.” (rec. Pawła Skuteckiego).

Warsztaty komputerowe

Od ubiegłego roku dzielnie walczymy na warsztatach komputerowych. Z uśmiechem na twarzy piszemy maile, przeglądamy interesujące nas strony internetowe i oglądamy ulubione seriale online :) Zgodnie z tekstem naszego hymnu: „Nie ma rzeczy, nie ma rzeczy niemożliwych” :)

Pielgrzymka do Częstochowy 2011 r.

W tym roku mottem Pielgrzymki były słowa Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty „Czyń dobro mimo to”. Jak co roku bardzo licznie przybyłyśmy do Częstochowy aby podziękować Matce Boskiej za dar „drugiego życia”. Wspaniale przeżyta msza św. napełniła nas nadzieją i wiarą, że za rok WSZYSTKIE spotkamy się w tym samym miejscu.

Sandomierz 2011

Wycieczką do Sandomierza uczciłyśmy 4 rocznicę powstania Stowarzyszenia :)

Szkolenie Wągrowiec 2011

Jesienne szkolenie liderek odbyło się w Wągrowcu. Poruszane były bardzo ciekawe zagadnienia dotyczące Stowarzyszeń.

Szkolenie Liderek 01-03.07.2011 Wisła

Bardzo ważna w działaniu Stowarzyszenia jest stała edukacja. Taki właśnie był m.in. cel szkolenia w Wiśle :)

Ostatki 2011

Nie tylko uczestniczymy w warsztatach i wykładach, ale również świetnie się bawimy. 8 marca 2011 r. byłyśmy zaproszone przez Śląskie Stowarzyszenie Kulturalne Osób Niepełnoprawnych w Siemianowicach Śląskich na ostatki połączone z obchodami Dnia Kobiet.

Warsztaty przy akompaniamencie

Warsztaty metodyczne z Grażyną Salatą przy akompaniamencie Franciszka Rzepczyka.

Poznań - Walne Zgromadzenie Stowarzyszeń Amazonek 2011

Jak co roku Prezes naszego Stowarzyszenia wzięła udział w Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszeń Amazonek w Poznaniu, które połączone było z wykładami oraz integracją :) Odbyło się w przepięknym ośrodku sportowym "Malta".

Wielkanoc 2011

Świąteczny nastrój zagościł i w naszym Stowarzyszeniu, a pięknie przybrany stół i przysmaki wielkanocne uzupełniły go idealnie.

Wieliczka 2011

12 maja 2011 r. Amazonki z Chorzowa zaprosiły grupę Amazonek z Siemianowic Śląskich na wspólną wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce. Kopalnia ta jest unikatem w skali światowej, jest odwiedzana przez wycieczki z wielu krajów. W kopalni znajdują się podziemne kaplice, groty kryształowe, w których są historyczne postacie - wszystko wykute w soli. W kopalni znajduje się również uzdrowisko, w którym leczy się choroby układu oddechowego oraz alergie. Po skończonym zwiedzaniu kopalni obejrzałyśmy miasto Wieliczka, po czym późnym popołudniem wróciłyśmy do domu.

Rehabilitacja na basenie

Jedną z form aktywnego powrotu do zdrowia i pełnej sprawności jest rehabilitacja na basenie. Prowadzi ją rehabilitanka Pani Gabrysia Misiak przeszkolona przez Federację Amazonek w Poznaniu.

Rehabilitacja i Relaksacja na sali gimnastycznej

Iiiii raz, iiiii dwa … ufff – udało się :)

Targi Stowarzyszeń 2011

Dnia 18 czerwca odbyły się Targi Stowarzyszeń w ramach XXIX Dni Siemianowic. Stoisko Amazonek odwiedziło wielu gości, sympatyków oraz kobiet zainteresowanych tematyką profilaktyki raka piersi.

Grill 2011 r.

Po ciężkim półroczu pełnym obowiązków, wrażeń i rehabilitacji nadszedł czas na relaks :) Wspólne grillowanie i zmiana otoczenia to idealne wprowadzenie w wakacyjny nastrój :)

XX lecie Poznań

XX-lecie Poznańskiego Towarzystwa "Amazonki" objęte honorowym patronatem żony Prezydenta RP - Anny Komorowskiej. Chwile wspomnień, podziękowań i gratulacji przy torcie jubileuszowym nie miały końca. Przedstawienie historii istnienia Amazonek przez Prezes Krystynę Wechmann w połączeniu z pokazem mody Amazonek z Krzeszowic dodało wzruszeń i refleksji. Spektakl "Drzewo" Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta z udziałem aktorów scen Warszawy i Lublina uwiecznił jubileusz i na zawsze zostanie w naszych wspomnieniach. Całość uroczystości dopełnił bankiet przy dźwiękach muzyki.

Wykład Grażyny Salaty – 25 stycznia 2011 r.

Temat warsztatów: Radość tworzenia – o wychowaniu przez sztukę i kontaktach z naturą. Podczas wykładu prezentowane były również prace członkiń naszego Stowarzyszenia: Ireny Blachy, Marysi Szepe i Stasi Spałek.